DLACZEGO PLANOWANIE JEST WAŻNE?

Jak planer publikacji wpływa na skuteczność prowadzonych mediów społecznościowych?

BAZA WIEDZY

Igor Wolf

12/19/20224 min read

Co to jest plan mediów społecznościowych?

Plan mediów społecznościowych pomaga organizacji określić grupę docelową, sieci społecznościowe, do których należy dołączyć, oraz rodzaj treści, które należy opracować i udostępnić. Według Social Media Examiner 97% małych firm korzysta z mediów społecznościowych, aby przyciągnąć nowych klientów. Jednak 85% właścicieli firm nie wie, jakich narzędzi mediów społecznościowych użyć. A 63% konsumentów, którzy szukają firm w Internecie, z większym prawdopodobieństwem stanie się konsumentami marek o ugruntowanej obecności w mediach społecznościowych. Social Media są niezwykle istotne w pozyskiwaniu klientów. Jest to istotna część ogólnej strategii marketingowej. Po nakreśleniu planu możemy zabrać się do pracy nad udoskonalaniem treści i rytmu ich publikacji, analizowaniem zaangażowania obserwujących i budowaniem głębszych relacji z odbiorcami.

Niemal każda firma jest obecna w mediach społecznościowych, ale sukces w sieciach społecznościowych wymaga czegoś więcej niż tylko publikowania codziennych aktualizacji. Czy wiesz, jakie są Twoje cele i do kogo chcesz dotrzeć? Czy rozumiesz, jakie treści interesują Twoich odbiorców i dlaczego chcą z Tobą współpracować? Odpowiadanie na te pytania i wyjście poza doraźną obecność społeczną wymaga strategicznego planu.

Jak stworzyć plan mediów społecznościowych?

Większość zespołów marketingowych buduje i udoskonala plany mediów społecznościowych kilka razy w roku. Plan treści ma być drogowskazem i krokiem do prowadzonych działań, dlatego tak ważne jest jego regularne analizowanie oraz ulepszanie. To stanowi dobry punkt wyjścia do skuteczniejszych działań. Jak to zrobić? Trzymając się prostego planu, który zakłada następujące kroki:

  • Zbadanie potrzeb i wybranie pomysłów.
    Przechodząc przez ten krok musimy pamiętać, że wszystko, co tworzymy (posty, video, artykuły blogowe), kierujemy do naszych odbiorców. Osoby z naszej społeczności chcą być z nami dla jakiegoś konkretnego powodu. Dla wartości, którą dostarczamy, produktu, usługi. To co tworzymy w naszych działaniach marketingowych musi mieć pokrycie w tym co oferujemy w naszym produkcie.

  • Działanie oparte o cel.
    Treści, które tworzymy powinny realizować cele. Gdy chcesz rozwijać swój, biznes, budować markę, właśnie z wykorzystaniem social media, warto je uwzględnić przy tworzeniu postów .Cele mogą być różne. Zazwyczaj jest ich więcej niż jeden. Celem może być sprzedaż, kierowanie ruchu na stronę/blog, budowa listy mailingowej, zasięg, zaangażowanie, tworzenie wizerunku eksperta czy docieranie do ambasadorów marki. Cele często łączą się. Dla przykładu – gdy masz ofertę, którą chcesz sprzedać – warto budować społeczność, pokazać siebie jako eksperta, kierować do oferty czy budować listę e-mail.

  • Formaty postów i kanały komunikacji.
    Ustalenie, w jakiej formie przedstawiamy nasze pomysły. Tego co będzie lepsze – posty z grafiką, video a może cykl postów? Sprawdzić może się też infografika, notatka na Facebooku czy Stories na Instagramie. A może warto zdecydować się na kilka formatów? To trudne pytania, a odpowiedzi na nie często nie przychodzą instynktownie. Warto w takich sytuacjach posłużyć się statystykami, które mówią, że użytkownicy smatrfonów poświęcają aż 55% czasu na oglądanie krótkich nagrań (do pięciu minut).Oprócz formatu warto jeszcze ustalić jakie kanały będą dla nas odpowiednie. LinkedIn, Facebook, a może TikTok? To zależy, a odpowiedź na to pytanie chętnie znajdziemy wspólnie z Tobą.

  • Ułóżenie wszystko w całość.
    Wyobraźmy sobie, że wszystkie wcześniejsze kroki to rozsypane kulki, które teraz trzeba zebrać do wspólnego worka. Badanie potrzeb, zebranie pomysłów, celów. Wybór formatów, które będą nam służyć, a następnie kanałów to tylko składowe większej strategii, którą na tym etapie będziemy w stanie już zdefiniować.

  • Mierzmy czy nam się to opłaca.
    Nic nie jest wieczne i nic wiecznie się nie opłaca. Niezwykle ważne jest, stałe kontrolowanie rezultatów oraz wyników prowadzonych działań. Może reklama, która od kilku tygodni jest w naszych mediach nie przynosi rezultatów? A może trzeba przestać inwestować w kolejne wideo? To właśnie dlatego tak ważne jest stałe i jakościowe mierzenie naszych wyników. Sprawdzajmy, co działa. Eliminujmy lub modyfikujmy to, co nie przynosi rezultatu. Na podstawie wniosków – twórzmy przyszłe treści.

  • Na koniec recykling, czyli jak stare treści, wcale nie muszą być stare.
    Tworząc treści, musimy myśleć o tym co z nimi będzie, gdy ich blask zgaśnie. Jak będziemy mogli przedłużyć ich życie? W ten sposób dotrzemy zarówno do obecnych, jak i nowych osób ze swoją treścią. Treści często giną pomiędzy innymi. Nasza społeczność powiększa się, więc są osoby, które nie znają naszych treści. Odświeżajmy je – te wartościowe możemy przecież umieścić ponownie na profilach. To wcale nic złego. Możemy także zmienić je np. modyfikując grafikę, format czy treść.

Ale po co to wszystko?

Najprościej mówiąc: strategia social media marketing to mapa, dzięki której dowiemy się, jak osiągnąć cele biznesowe w mediach społecznościowych. Określa cel, kierunek i sposób działania. Jest punktem odniesienia, gdy brakuje pomysłów lub gdy chcemy przeanalizować wyniki działania. No, ale wciąż...po co to wszystko? Z wyników zamieszczonych w głównym raporcie Digital 2022 Polska wynika, że w Polsce na początku roku 2022 było aż 27,20 milionów użytkowników mediów społecznościowych, co stanowi 72% populacji. I to właściwie tyle.